Віскоза - що це за тканина і які її властивості?

Віскоза - це доволі цікавий матеріал, що отримується з натуральної сировини штучним методом. Цікава тканина тим, що вона може бути схожа на шовк, вовну або льон. Все залежить від того, у який спосіб матеріал був оброблений.
Саме тому з віскози виробляють найрізноманітнішу продукцію: жіночий та чоловічий одяг (блузки, футболки, сукні, майки, гольфи), мочалки, целофан та різні вбираючі тканини, навіть автомобільні покришки підвищеної надійності.
У промисловості виробляють три види віскозних волокон:
- технічна нитка;
- текстильна нитка;
- штапельні волокна.
Історія виникнення віскози та процес виробництва
У далекому 1664 році житель Туманного Альбіону Роберт Хук вирішив провести цікавий експеримент з метою отримання штучних ниток, які були б схожі на шовкові. Його експеримент був невдалим, втім, так само як і інші, що проводилися впродовж наступних двох століть. Це тривало до 1855 року, коли Джорджу Аудемарсу, шляхом повільного занурення голки в суміш з клейкої м'якоті деревної кори та гуми, вдалося отримати нитку. Звичайно, ця ідея отримання віскозного волокна була не надто економічно життєздатною, оскільки процес вимагав певних навичок та високої точності.
Ще, через майже 30 років, у 1884 році французом Гільєром де Шардоне була запатентована нова технологія отримання віскози. Хоча і його штучний шовк мав недолік: він досить легко і швидко займався. З цієї причини від ідеї створення віскози у його спосіб довелося відмовитися.
У 1891 році англійськими хіміками Чарльзом Кроссом, Едвардом Беваном та Клейтоном Бідле був удосконалений метод створення віскози. Вони розробили процес ксантогенирування, при якому зі спеціального розчину формуються віскозні волокна.
Сучасний процес виробництва віскозного волокна складається з чотирьох стадій:
- отримання прядильного розчину з целюлози;
- формування нитки методом продавлювання віскози через фільєрну пластину до кислотної ванни;
- обробка;
- сушка.
Віскозні волокна отримують з деревної целюлози. Для цього на комбінатах деревина подрібнюється до стану тріски, а потім відварюється у розчині лугу. В результаті цієї процедури виходить целюлозна маса сірого кольору. Потім отримана маса відбілюється та пресується у картонні листи, які відправляють на комбінати хімічного волокна, щоб в подальшому їх переробили та виготовили нитки.
Властивості віскози
Тканина, яка виходить з віскози дуже приємна та м'яка на дотик, утворює на виробах красиві складки. Якщо в тканину не додавати матуючі елементи, то вона буде відливати гарним «шовковим» блиском.
Через свою досить високу гігроскопічність, віскоза здатна всотати багато вологи, так, наприклад, в порівнянні з бавовною, вона вбирає її удвічі більше.
Віскозу дуже легко фарбувати в найрізноманітніші яскраві кольори.
Якщо в тканину не вплітати спеціальні зміцнюючи волокна, то в чистому вигляді при зволоженні, вона дещо втрачає міцність.
Ще одною явною перевагою віскози є те, що вона не електризується.
Безсумнівним плюсом тканини є її натуральність, адже виготовляється вона з деревини. Та й її утилізація проста і не становить небезпеки для зовнішнього середовища.
Особливості використання та догляд за віскозою
Сфер для використання віскози безліч. Так, наприклад, віскозна нитка широко використовується при вишиванні, а з віскозного полотна шиють одяг, оскільки «нетканка» вбирає вологу та «дихає», при цьому ніколи не викликає алергії. Найчастіше з віскози шиють підкладки для одягу. У домашньому господарстві можна часто зустріти віскозну постільну білизну, скатертини, штори.
Ще одна сфера застосування дещо незвична для тканини в її звичному для нас розумінні - віскозу використовують при виготовленні гоночних покришок, кирзових чобіт, целофану та целюлозної плівки.
Ще з віскозної "нетканки" роблять чистячі серветки, які дозволяють дуже швидко та якісно очистити практично будь-які поверхні, не залишаючи на них ворсинок. Та й для миття посуду вони ідеальні, оскільки не вимагають навіть миючих засобів.
Віскоза - досить примхливий матеріал, тому вона вимагає охайного догляду, в іншому випадку замість ошатної речі ви отримаєте "пожовану" ганчірку, покриту катишками.
Чого ж не терплять речі з віскози? Все просто: машинне прання та віджим; агресивні миючі засоби; викручування; прасування розжареною праскою з парою (можуть утворюватися плями від бризок та пари).
Як правильно доглядати?
Для виробів з віскози підходить тільки ручне або делікатне машинне прання зі щадними миючими засобами. Перед пранням потрібно вивчити ярличок, оскільки часто використовується поєднання різних волокон, що змінює умови догляду. Прасувати також слід обережно: через вологу тканину, використовуючи режим "шовк".
Супутні Товари
Літня майка жіноча бузкова
Купити майку жіночу базову Майка жіноча базова на широких бретелях. Незамінна деталь для літнього п..
145 ₴
Топ "Вівʼєн" зі шлейфом білий
Оригінальний білий топ. Облягаючий силует підкреслить красу стрункої фігури. Модель укороченої довжи..
221 ₴ 295 ₴
Топ "Вівʼєн" зі шлейфом чорний
Літній чорний топ. Нижній елемент облягаючого крою, довжини трохи нижче талії. Зверху топ тримається..
221 ₴ 295 ₴
Модний жіночий светр з ажурним рукавом чорний
Купити розкішний жіночий светр Дуже гарний, незвичайний жіночий светр, в розмірі ONE SIZE, пошитий ..
660 ₴
Плаття літнє декороване принтом софт синє
Купити літнє плаття міді Модне плаття з софту міді довжини напівприталеного силуету. Модель виконан..
489 ₴
Популярні статті
Шовк Армані. Властивості та догляд
Сьогодні ми пропонуємо вам познайомитися з іще одним цікавим матеріалом, про який в інтернеті не так..
Екошкіра. Що це за матеріал і чи варто його використовувати
Екошкіра: що це? Штучна шкіра, натуральна шкіра чи дермантин? Такими питаннями часто задаються покуп..
Віскоза - що це за тканина і які її властивості?
Віскоза - це доволі цікавий матеріал, що отримується з натуральної сировини штучним методом. Цікава ..
Поліестер. Властивості та догляд
Поліестер не даремно вважається однією з найбільш популярних синтетичних тканин. За різними підрахун..